Výstava na stromoch

Výstava na stromoch je celoslovenský výstavový happening na podporu dôstojnej práce. Akcia sa koná každý rok v októbri počas Týždňa dôstojnej práce. Jednotlivé výstavy sa tak dostanú do parkov a námestí desiatok miest republiky. Tento rok sa v týždni od 1. do 8. októbra 2022 koná 3. ročník s názvom Kávová kríza zameraný na podmienky pestovania kávy v Latinskej Amerike. Dostaňte výstavu do svojho parku!

Akcia má pôvod v Českej republike, kde v roku 2015 zaviedlo tento koncept občianske združenie NaZemi. V roku 2019 sa pridalo k organizátorom Fairtrade ČŠ a v roku 2020 boli prvé výstavy už aj na Slovensku. Minulé roky sme ponúkali výstavy o pestovaní kakaa a bavlny. Tento rok je témou pestovanie kávy.

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje dnešnej doby. Viac ako polovica Slovákov pije denne dve až tri šálky kávy. Najviac kávy sa vypestuje v Brazílii, Vietname a Kolumbii. Práve do Kolumbie sme sa vydali, aby sme sa opýtali pestovateľov a pestovateliek, ako sa im žije. Ľudia stojaci za našou šálkou kávy sa stretávajú predovšetkým s nízkymi výkupnými cenami, rastúcimi nákladmi na jej pestovanie a neistotou dobrého zberu. Tú ešte zosilňujú dopady klimatickej zmeny. Pomocou novej výstavy Kávová kríza môžete nahliadnuť do života pestovateľov kávy v Latinskej Amerike a spoločne s nami sa zamyslieť nad možnosťami udržateľnejšej spotreby obľúbeného nápoja.